Jakie są skutki podpisania umowy na roboty budowlane w 2016 r.
podatki
Od 1 stycznia 2017 r. w ramach pakietu uszczelniającego, wprowadzono modyfikacje dotyczące rozliczania VAT przez podwykonawców świadczących usługi budowlane. W celu doprecyzowania, jakie usługi należy uznać za budowlane, w ustawie o VAT znalazł się załącznik 14. Obecnie podwykonawcy, rozliczając się ze swoimi kontrahentami za usługi z załącznika 14, wykonane od 1 stycznia 2017 r., wystawiają fakturę bez VAT. Z kolei wykonawca dokumentuje wykonane na rzecz inwestora usługi na zasadach ogólnych – z VAT.
Zatem wykonana przez spółkę usługa będzie rozliczana na zasadzie odwrotnego obciążenia, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
- usługobiorca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym;
- spółka nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
Jeżeli w ramach świadczeń spółki mieści się również dostawa towarów, powinna odrębnie dokumentować usługi budowlane – rozliczając je na odwrotnym obciążeniu – i odrębnie dostawę towarów – rozliczając ją na zasadach ogólnych.
Sam fakt podpisania umowy w 2016 roku nie wywołuje skutków podatkowych. Niestety, wywołuje pewne skutki ekonomiczne dla spółki, w postaci problemów z płynnością finansową, których prawdopodobnie nie wzięła pod uwagę przy negocjacji zawartych wcześniej kontraktów.